Mniejszy Rytuał Pentagramu

penta.gif (5143 bytes)

Rytuał ten jest podstawowym i pierwszym ćwiczeniem, praktyką magiczną z jaką spotyka się adept na swej ścieżce i która towarzyszy mu przez resztę życia. Rytuał ten poprzedza wszystkie praktyki duchowe i magiczne, ponieważ jego zadaniem jest "odpędzenie" złych duchów i myśli oraz zbudowanie muru ochronnego wokół maga. Jednakże praktyka ta może być również używana do mniej górnolotnych celów, np. aby pozbyć się sennych koszmarów, czy uspokoić się przed egzaminem czy ważną rozmową w pracy. A to dlatego, że rytuał ten w głównej mierze odbywa się w umyśle osoby, która go wykonuje i głównym jego celem jest uspokojenie i skoncentrowanie.

LBRP - Lesser Pentagram Banishing Ritual - czyli Mniejszy Rytuał Odpędzenia Pętagramu (lub tylko LBR) jest bardzo popularny w całym świecie okultystycznym. Wiele grup wypracowało swoje własne wersje tego rytuału (np. gnostyczna, telemistyczna, enochiańska) jednak wszystkie one w dużej mierze nawiązują do oryginału. Pisząc oryginał mam tu na myśli wersję przedstawioną i upowszechnioną przez Zakon Złotego Brzasku pod koniec XIX wieku. A w ogóle to rytuał ten ma swe korzenie w kabalistyce a potem pomiędzy Różokrzyżowcami, którzy go udoskonalili i upowszechnili.

 

"Rytuał ten jest przeprowadzany jako odpędzenie, wygnanie (banishment) aby oczyścić umysł i miejsce pracy od niechcianych Ziemskich wpływów. (...)

LPBR jest użyteczny dla zaczynania i kończenia dowolnych medytacji.

Nie ma żądnych ostrzeżeń, poza zwykłą sugestią, że takie rytuały powinny być wykonywane w bezpiecznym i prywatnym miejscu. Specjalne zaawansowane przygotowania w celu uniknięcia różnych zakłóceń są potrzebne. Przygotowania takie powinny zostać uwzględnione jako część rytuału.

Poleca się aby rytuał ten był przeprowadzany bez żadnych narzędzi pomocniczych, takich jak bronie związane z żywiołami (różdżka, kielich, sztylet czy dysk) do czasu, aż rytuał ten zostanie dopracowany do perfekcji"

Takie są rady Billa Heidricka co do stosowania i działania LPBR (z Bill Heidrick "Road to Sun" Appendix C)

Tak więc, jeżeli chcesz sam spróbować jak rytuał ten działa, to proszę:

 

Lesser Pentagram Banishing Ritual

(Mniejszy Rytuał Odpędzenia Pentagramu)

 

Podzielony jest on na trzy części, z czego druga podzielona jest na kolejne trzy podczęści.

I. Krzyż Kabalistyczny

 1. Stań twarzą w kierunku Wschodu, ciało wyprostowane, stopy złączone, ręce wzdłuż ciała
 2. Prawą ręką dotknij czoła i wypowiedz: "Ateh" (Przez Ciebie lub Ty Jesteś)
 3. Następnie bez zginania nadgarstka opuść rękę wzdłuż środkowej linii ciała do piersi i powiedz: "Malkuth" (Królestwo)
 4. Prawą reką dotknij lewego ramienia i powiedz: "Ve-Geburah" (i Moc)
 5. Następnie tą samą ręką dotknij prawego ramienia i wypowiedz: "Ve-Gedulah" (i Chwała)
 6. Następnie złóż ręce na wysokości serca i powiedz: "Le-Olam Amen" (Na Wieki Wieków, Amen)
 7. Opuść ręce do pozycji jak w punkcie 1.

II. Rytuał Pentagramu ,

 1. a) Stań twarzą w kierunku Wschodnim. Prawą ręką narysuj przed sobą Ziemski Pentagram Odpędzający. Wykonuje to się go zaczynając rysowanie pentagramu od wyciągnięcia prawej ręki na wysokość lewego uda, następnie przesuwa się rękę ponad głowę. Kolejno przesuwa się rękę na wysokość prawego uda, potem na poziom lewego ramienia, następnie prawego i z powrotem na poziom lewego uda. Wypowiedz (tj. wibruj): IHVH (Yod-He- Vau-He)
 2. Obróć się w kierunku południowym. Narysuj w ten sam sposób pentagram i wypowiedz: ADNI (Adonai)
 3. Obróć się w kierunku zachodnim. Narysuj pentagram i wypowiedz: AHIH (Eheieh)
 4. Obróć się w kierunku północnym. Narysuj pentagram i wypowiedz: AGLA (Agla)
 5. Obróć się i znów stań twarzą skierowaną w kierunku Wschodu.
 6. b) Stań w rozkroku i rozłóż ręce i trzymaj je równolegle do ziemi, tak aby twoje ciało przypominało pentagram.
 7. Wypowiedz: "Przede mną Rafael. Za mną Gabriel. Po mej prawej ręce Michał. Po mej lewej Uriel."
 8. c) Stojąc ciągle w pozycji pentagramu powiedz: "Przede mną płonie pentagram, a za mną lśni sześcioramienna gwiazda". Na słowa "...płonie pentagram..." wyobraź sobie koło z białych lub fioletowych płomieni łączące narysowane wcześniej pentagramy wokół ciebie na wysokości serca.

 

III. Krzyż Kabalistyczny

 1. Na zakończenie rytuału powtórz punkty od I-1 do I-7.

 

Tak oto przedstawia się najbardziej podstawowa i prosta wersja tego rytuału. A wkrótce więcej szczegółów na temat praktykowania tego rytuału.

xaos.gif (997 bytes)POWRÓT