PRANAYAMA

Prana zwykle tłumaczona jest jako oddech, jednakże sanskryckie słowo “pran” oznacza energię życiową, lub siłę życiową. W rzeczywistości klasyczna pranayama ze swym wdechem/zatrzymaniem/wydechem uczy, iż podczas fazy zatrzymania praktykujący powinien świadomie zatrzymać Pranę, a następnie uwolnić zwykły tlen z płuc (+ wszystkie syfy, złe emocje czy złe zwyczaje) podczas wydechu, gromadząc pranę w czakrze splotu słonecznego.

Pranayama jest nauką o Pranie (nauką Prany) i już tysiące książek zostały o niej napisane. Prana jest podstawą Hatha Yogi i powinna być praktykowana przez wszystkich na ścieżce duchowej: wschodniej lub zachodniej. Ciekawym jest dosłowna transliteracja Prana+Yama. Yama ma podwójne znaczenie: bezczynność (nierobienie) i śmierć. Pomedytuj nad tym :-)

Przedstawię tutaj kilka wprowadzających technik użytecznych zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

Zacznijmy od “PODSTAW"

Kilka z najstarszych Tantr twierdzi, że ciało jest Yantrą a oddech jest Mantrą. Aby lepiej zrozumieć tą ideę, najlepszym punktem startowym jest “Oddech Bhramari”. Jest to prosta technika, wspomagająca medytację i zapewniająca uczucie jedności z ciałem i oddechem, który jest świadomy, a nie zwykłą funkcją autonomicznego układu oddechowego.

Technika:

Weź głęboki wdech. Wydechnij całe zastałe powietrze z płuc, napinając wszystkie mięśnie, tak aby wycisnąć wszystkie resztki powietrza z płuc. Wciągnij powietrze przez nos wydając bzyczący dźwięk - podobny do pszczoły - podczas wdechu. Zatrzymaj oddech na kilka sekund (tak długo jak będziesz czuł się komfortowo; wraz z praktyką należy pracować nad przedłużeniem zatrzymania powietrza, ale nie należy tego forsować), koncentrując się na zatrzymaniu Prany w splocie słonecznym (w manipura czakra - manipura dosłownie znaczy klejnot całej świadomości) - lub dla osób nieobeznanych z czakrami - przestrzeń ponad pępkiem - i na oddzieleniu Prany od zwykłego “powietrza”. Teraz zrób wydech przez nos wydając huczący dźwięk. Skup swój umysł na tych dźwiękach wydawanych podczas wdechu i wydechu, na życiowej energii będącej zdgromadzonej i zachowanej podczas wstrzymania oddechu. Każdy wdech - zatrzymanie - wydech licz jako jeden “cykl”. Zacznij od 5 cykli, wykonując ich więcej wraz z doskonaleniem oddechu Bhramari - i stanie się on naturalny dla Ciebie.

 PEŁNY ODDECH

Wypuść całe powietrze, ściskając brzuch. Weź głęboki oddech wciągając powietrze do brzucha, tak, aby się powiększył. Kontynuuj wdech wciągając powietrze do klatki piersiowej, piersi, gardła. Utrzymaj powietrze przez kilka sekund. Upewnij się, że twoja twarz jest zrelaksowana. Żadnego napięcia mięśni. Niech będzie to naturalne. Wydychaj powietrze powoli, uwalniając powietrze w odwrotnej kolejności jak przy wdechu. Najpierw wypuść powietrze z gardła, piersi, potem z klatki piersiowej i na końcu z brzucha napinając przeponę, zmuszając całe powietrze do wyjścia. Popracuj nad przedłużeniem wdechu/przetrzymywaniem powietrz wraz z stawaniem się tego oddechu coraz bardziej naturalnym dla Ciebie. Nie “licz” z zegarkiem. Pozwól aby twoje ciało było zegarem. Stosunek powinien być 1:1:1, co jest nietypowe dla innych praktyk pranayamy. wraz z osiąganiem mentalno/mistycznych korzyści, pełny oddech zwiększa dostawę tlenu do krwi - na poziomie hemoglobiny. Również obniża tempo pracy serca. Wywołuje uspokający efekt na centralny układ nerwowy. Kompletny oddech jest używany w połączeniu z wieloma asanami (postawami) Hatha Yogi.

c.d.

POWRÓT