Witaj ....

A więc jednak zdecydowałeś się! To dobrze! Rozejrzyj się. Za sobą masz ciężkie drzwi wejściowe, a przed Sobą widzisz w półmroku stolik. Powoli podchodzisz do niego, a echo twoich kroków stawianych na kamiennej posadzce dochodzi z każdego kierunku. Rozglądasz się, lecz ścian nie widzisz, bo jest za ciemno. Podchodzisz bliżej do stolika i zauważasz leżącą na nim talię kart w pudełku. Bierzesz je do ręki, otwierasz i na dłoń wysypujesz karty, jakich nigdy nie widziałeś. Zdobią je jakieś bardzo koloowe rysunki, mają wydrukowane dziwne znaczki i nazwy. A gdzie podziały się kiery i piki? Zamiast nich jakieś kielichy czy miecze. Bierzesz pierwszą kartę z talii do ręki i zaczynasz się jej przyglądać. Narysowana postać zdaje się kogoś znajomego przypominać... Nagle, ku swemu wielkiemu zdziwieniu uświadamiasz sobie, że tą osobą, którą starałeś sobie przypomnieć jesteś TY SAM Tak jak Głupiec (Wędrowiec) na karcie,Ty też zaczynasz podróż swego życia, kto wie, może najważniejszą. I jakiś wewnętrzny głos Ci mówi, że na kolejnych kartach znajdziesz drogowskazy wskazówki w drodze i odpowiedzi na pytania, które się pojawią.


Nagle w pomieszczeniu robi się zdecydowanie jaśniej. Możesz się teraz dokładnie przyjrzeć kartom i zastanowić się nad ich znaczeniem... Już wiesz....To co widzisz przed Sobą, to talia Tarota .


A teraz masz do wyboru:

Dowiedzieć się więcej o kartach, ich powiązaniach...

Książki, które warto poczytać

Linki do ciekawych stron poświęconych Tarotowi

Powrót

 


Talia Tarota składa się z 78 kart. Podzielone są one na dwie części:

 

1) Arkana Mniejsze (Minor Arcana) składające się z 4 "kolorów": buławy (pałki), kielichy (puchary), miecze, pentakle (denary) - każdy po14 kart (As, 2-10, Giermek, Rycerz, Królowa, Król). W ciągu historii kart, z tych pierwotnych kolorów wyewoluowały ogólnie nam znane kolory i karty do gry.

Pentakle

Pentakle =

diamond

Karo

Miecze

Miecze =

spade

Trefle

Kielichy

Kielichy =

Kier

Kiery

Buławy

Buławy =

club

Piki

 

2) Arkana Większe (Major Arcana) - tworzą je 22 karty ponumerowane zazwyczaj od 0 do 21

Każda karta nosi swą indywidualną nazwę oraz powiązana jest z odpowiednia literą alfabetu hebrajskiego. Oto jeden z wielu systemów :

Numer

Tytuł

Litera Hebrajska

 

Znaczenie litery

0

Głupiec

alef

Alef

Wół

1

Mag

beth

Beth

Dom

2

Papieżyca

gimel

Gimel

Wielbłąd

3

Cesarzowa

daleth

Daleth

Drzwi

4

Cesarz

he

He

Okno

5

Papież

Waw

Waw

Gwóźdź

6

Kochankowie

zain

Zain

Miecz

7

Rydwan

czeth

Czeth

Płot

8

Moc

teth

Teth

Wąż

9

Eremita

jod

Jod

Ręka

10

Koło Fortuny

kaf

Kaf

Ręka

11

Sprawiedliwość

lamed

Lamed

Kij do poganinaia wołów

12

Wisielec

mem

Mem

Woda

13

Śmierć

nun

Nun

Ryba

14

Umiarkowanie

samekh

Samekh

Podpora

15

Diabeł

ain

Ain

Oko

16

Wieża

pe

Pe

Usta

17

Gwiazda

cade

Cade

Haczyk na ryby

18

Księżyc

koph

Koph

Tył głowy

19

Słońce

resz

Resz

Twarz

20

Sąd Ostateczny

szin

Szin

Ząb

21

Świat

tau

Tau

Znak/Krzyz Tau

Każdej z 78 kart jest przyporządkowane odpowiednie znaczenie, które bierze się pod uwagę podczas wróżenia. Przykładowe znaczenia wszystkich kart możesz znależć tutaj.

Oczywiście można również skorzystać z różnych podręczników, których na rynku coraz więcej i więcej. Najciekawsze jest to, że poszczególne znaczenia kart często mogą różnić się od siebie - głównie w detalach, ale i one są ważne? Dlaczego zapytacie - przecież karta to karta, no nie? Fakt faktem - ale nie do końca. Jeżeli bierze się pod uwagę tylko jedną talię kart z pewnym zbiorem symboli - to podstawowe znaczenie będzie zawsze i wszędzie takie same. Dobrym przykładem jest tutaj Tarot Marsylski, którego symbolika i znaczenia są najbardziej znane, ze względu na długą historię tej talii.

Jednak obecnie można kupić ponad 400 różnych tali - np. szamańskich, satanistycznych, ezoterycznych, nowoczesnych (technika), New Age, Zen itp. Tutaj spotyka się mnóstwo różnych symboli, które dobrze wsiąść pod uwagę podczas interpretowania danej karty i rozkładu. To jest jeden z czynników powodujących te różnice, choć prawie zawsze podstawowe znaczenie np. Dwójki Kielichów będzie takie samo.

Do każdego z nas każda karta przemawia w inny sposób, często również zupełnie inne skojarzenia przychodzą na myśl, niż te znane z książek. I właśnie to rodzi te różnice, i to jest właśnie najważniejsze w interpretowaniu kart. Nie należy takich myśli odrzucać, lecz dalej rozwijać. Bo to co przychodzi z wewnątrz jest wielokrotnie bardziej wartościowsze niż to co jest z zewnątrz....

W najbliższym czasie przedstawię tutaj metody stworzenia własnej "Książki Tarota" oraz sposoby na bliższe zapoznanie się z symboliką i znaczeniami kart

Która talia jest najlepsza?

Na to pytanie nie da się prosto i jasno odpowiedzieć. Jest to kwestia indywidualnego wyboru. Najlepsza talia to ta, którą się "czuje" i rozumie. Nie zawsze trafi się od razu w talię, która od razu pasuje. Na przykład ja zaczynałem od Tarota Egipskiego nie mając zielonego pojęcia za co się brałem. Talia którą miałem charakteryzowała się tym, że nie pasowała do żadnej książki którą miałem bo Minor Arkana nie były podzielone na kolory i blotki, tylko każdej karcie odpowiadała pewna zilustrowana sytuacja np.: 35 to "Smutek" a 72 to "Oczyszczenie". Kiedy zaczynałem jakoś rozumieć o co w tym wszystkim chodzi, pojawił się Tarot Kabalistyczny. Moja talia oparta ikonograficznie na talii Tarota Marsylskiego dodatkowo opatrzona była licznymi powiązaniami astrologicznymi, numerologicznymi i kabalistycznymi (Drzewo Życia z zaznaczonymi fragmentami odpowiadającymi danej karcie). Lecz i tu znowu zaczęły się schody. Tarot Marsylski po prostu nie przemawia do mnie, a dodatkowo talia składała się z 79 kart. Znaczenia Małych Arkanów ukryte za rysunkami z odpowiednią ilością kielichów czy buław kryły za sobą tajemnicę, którą mogłem jedynie odkryć za pomocą... książki. I to mi nie pasowało.

Więc w ostateczności sięgnąłem po talię stworzoną na początku naszego wieku na bazie filozofii Zakonu Złotego Brzasku (Golden Dawn) - Talię Rider-Wait'a. Przykładowe obrazy kart na tych stronach pochodzą również z tej talii. Pomimo tego, że niby całe znaczenie karty jest przedstawione na rysunku (chodzi mi tu głównie o Małe Arkana), to za tymi rysunkami kryje się wielka głębia wiedzy. No i od pewnego czasu pracuję z tą talią i chwalę ją sobie bardzo. (Wybrałem ją pewno dlatego, że jestem po prostu za głupi, żeby zapamiętać znaczenia poszczególnych kart - tak przynajmniej polegając na wyobraźni i intuicji mogę domyśleć się o co chodzi. Lecz i tak często sięgam do książki po pomoc - a wiem, że jest to bardzo niepożądane, bo nikt nie jest tak dobrym interpretatorem znaczenia kart jak osoba, która wróży)

Jaką talię wybrać? Tą, którą się po prostu "czuje" nawet biorąc ją po raz pierwszy do ręki. Nie ma z góry ustalonych zasad, która talia jest najlepsza. To Ty sam musisz zdecydować i wybrać!!!

Jak i kiedy rozkładać karty?

Pomimo tego co ludzie piszą w różnych książkach, nie ma z góry ustalonych zasad co do dnia, godziny czy okoliczności rozkładania kart. Wróżyć należy wtedy, kiedy ma się wewnętrzną potrzebę i Interpretator czuje się "na siłach" a nie wtedy, kiedy ktoś zmusza nas do wróżby (chyba, że sprawa jest nie cierpiąca zwłoki), czy akurat we wtorki - bo jest to dobry dzień na wróżby. Należy samemu wypracować własne dni czy godziny, które są najlepsze. Miejsce wróżby też praktycznie jest bez znaczenia, jednak ważne jest aby spełniało ono kilka podstawowych warunków (zwłaszcza przy wróżeniu dla drugiej osoby):

Co do białego obrusu na stole, świec itp - są to tylko elementy dodatkowe. Bez nich można się doskonale obejść, choć świeca(e) moim zdaniem są jak najbardziej korzystnym dodatkiem - oczyszczają powietrze no i zawsze można ukoić myśli skupiając sie na płomieniu. Dlatego prawie zawsze jak rozkładam karty zapalam świecę. Jednak świeca nie powinna być jedynym źródłem światła w pokoju. Bo jak przy tak nikłym swietle można dostrzec szczegóły wyrysowane na kartach, które to często są najważniejszym elementem całej interpretacji. Nie ma jak lampka na stole. No i nie zawsze trzeba siedzieć sztywno za stołem - często znacznie łatwiej jest się zrelaksować i skupić na kartach siedząc na łóżku czy czystej podłodze. Po prostu stosuj to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze i najlepsze.

Tasowanie - kolejny problem. Jak tasować. Ano tak jak się chce. Po pewnym czasie wypracujesz swą własną najlepszą dla ciebie metodę. Jeżeli w interpretacji rezygnujesz z używania odwróconych kart to możesz zastosować dwie metody: a) albo tasujesz karty tak, aby żadna nie "odwróciła się" lub b) wszystkie karty, które do góry nogami odwracasz i interpretujesz w normalnej pozycji. Musisz sam zdecydować. (O problemie odwróconych kart napiszę coś więcej w krótce) Tasować może tylko Interpretujący, dając karty tylko do przełożenia Pytającemu, lub sam Pytający.

Nie wiem czy ma to jakiś sens, ale tak dla przykładu podam najczęściej stosowany przeze mnie sposób na tasowanie kart. Najpierw karty tasuję jak normalne karty do gry. Gdy czuję, że już dość, rozrzucam je na stole i ruchem kołowym mieszam je tak aby dodatkowo pomieszały się, oraz poodwracały się. Gdy czuję, że dość składam je w jeden plik i lewą ręką rozkłądam na 3 kupki i składam w odwrotnej kolejności. I talia jest gotowa do rozkładu. Kiedyś wypróbowałem tą metodę i jak na razie pasuje mi ona i spisuje się całkiem nieźle. Lecz to tylko przykład a nie jedyny wzór do naśladowania!

Jak wybrać kartę personifikującą Pytającego dowiesz się z http://free.polbox.pl/a/agapi/tarot.html. Można również poprosić Pytającego, aby z całej talii wybrał np. 3 karty (obrazkami do dołu) a z nich jedną, którą najbardziej "czuje". Da to od razu na wstępie pewne informacje o Pytającym.

Jakiego rozkładu używać?

W literaturze do tematu znaleźć można wiele różnych rozkładów: łatwiejszych i trudniejszych. Trzy z nich są opisane na stronie Agapi. Od którego zacząć - to trudne pytanie. Podstawowym i najpowszechniejszym rozkładem jest chyba Krzyż Celtycki i moim zdaniem jest on dobry na początek, jednak mając już jakąś wiedzę o kartach. (A dla bardzo poczatkujących (i nie tylko) polecam rozkład jednej lub 3 kart. Niby niewiele a jednak....) Jednak należy dobrze go opanować, bo pomimo swej "prostoty" może przekazać całe mnóstwo urzytecznych informacji. Ciekawą jego wersję (lekko rozbudowaną) z doskonałym opisem jak należy interpretować karty można znaleźć w książce "MAGIA, która pomaga żyć" Marion Weinstein. A ja tutaj dodatkowo przedstawię kilka mniej popularnych, lecz zapewne równie użytecznych rozkładów do zastosowania.

Jak nauczyc się rozumienia Tarota?

Jest to temat rzeka, w którym będę próbował wam i sobie pomóc znaleźć brzeg. Na razie kilka "przepisów" zaczerpnietych w lipcu z Usenet'owej grupy dyskusyjnej alt.tarot

 

A może by tak pomedytować nad kartami?

Bardzo trudno jest od razu spamiętać wszystkie znaczenia kart, więc trzeba pomóc podświadomości w tym. Jedną z takich metod jest medytacja nad poszczególnymi kartami. Oto na początek medytacje według Billa Heidricka, które on sam stosował w latach 1975-1976. Kliknij tutaj.

A tutaj jest opis całego sytuału magyicznego nad kartą Tarota wg Jana Wiktora Suligi. Gorąco polecam.

 

Znaczenia Kart Tarota

Tutaj przedstawiłem podstawowe znaczenia poszczególnych Kart Tarota za "Tarotem Magów" Jana Wiktora Suligi.

 

Ciąg dalszy nastąpi (i to wkrótce)


chaostar.gif (24594 bytes)Powrót na początek   chaostar.gif (24594 bytes)Powrót

 


Bannermania


SmartLinks Logo - http://smartlinks.net.pl