HeksagramKABAŁA Heksagram

Czym tak na prawdę jest Kabała?

Zapewne wszystkim nam słowo "Kabała" kojarzy się przede wszystkim ze zwrotem "stawiać kabałę" tj. z wróżeniem z kart. Po części tylko jest to zgodne z prawdą, bo karty Tarota, których używa się min. do wróżenia są bardzo silnie powiązane z filozofią i symboliką kabalistyczną. Ale tak naprawdę KABAŁA to przeogromny system ezoteryczny wywodzący się z religii żydowskiej.

Obecnie obok siebie występują jakby dwa główne nurty:

  1. Kabała ściśle związana z tradycją i kulturą Judaizmu. Praktykowana jest ona tylko przez ortodoksyjnych Żydów (mężczyzn) i jej tajemnice dostępne są tylko wybranym oraz
  2. Kabała związana z okultyzmem i magią ceremonialną - gdzie każdy adept magyii może dzięki studiom i własnej pracy posiąść jej tajemnicę (tzw. Kabała Hermetyczna)

Jednakże faktem jest, że ortodoksyjni Żydzi patrzą z lekkim przymrużeniem oka na "kabalistów" i na ich magyię ceremonialną. Bardzo dużo dzieli te dwie grupy ale i dużo łączy - przede wszystkim wspólne korzenie i zespół symboli i pojęć. Nie znaczy to jednak, że okultystyczne pojmowanie Kabały jest złe. Różni się tylko ono od nurtu ortodoksyjnego, jest bardziej nowoczesne no i przede wszystkim dostępne dla każdego bez ograniczeń. Dobrze jednak zaznajomić się też z Kabałą żydowską, aby nie zgubić sedna sprawy no i dla głębszego, bardziej mistycznego zrozumienia. Dla osób zainteresowanych różnicami pomiędzy magyią ceremonialną, Kabałą Hermetyczną i Kabałą proponuję dość ciekawy artykuł, jednak po angielsku pt. "Aspects of Kabbalah in Ceremonial Magick" (link na razie mi się gdzieś zapodział)

Kabała jest częścią Żydowskiego mistycyzmu. Składa się ona głównie z spekulacji na temat natury boskości, stworzenia, pochodzenia i przeznaczenia duszy i roli istot ludzkich. W jej skład wchodzą medytacyjne, religijne, mistyczne i magiczne praktyki, które były przekazywane tylko wybranym. Niektóre aspekty Kabały były studiowane i używane nie tylko przez Żydów przez kilkaset lat (Kabała Hermetyczna)

Co znaczy słowo "Kabała"?

Słowo "Kabała" wywodzi się z czasownika "otrzymywać, przyjmować", jednak w wielu przypadkach używa się tego słowa w zastępstwie "tradycji". W literaturze można spotkać oba znaczenia.

Ile lat liczy sobie Kabała?

Tego tak naprawdę nikt nie wie. Pierwsze dokumenty, które ogólnie uważa się za kabalistyczne pochodzą z I wieku naszej ery. Jest jednak podejrzenie, że biblijne zjawisko przypowieści mogło być związane z znacznie starszą tradycją ustną która była prekursorem najstarszych rozpoznawalnych form Kabały. Niektórzy wierzą, że tradycja ta pochodzi aż z czasów Melchizedeka. Pojawiają się również pewne argumenty, że Pitagoras otrzymał swą edukację z Żydowskich źródeł. Istnieje konkretna literata Żydowskiego mistycyzmu datowana na okres 100 - 1000 lat naszej ery, która nie jest czysto kabalistyczna we współczesnym sensie, ale która była dostępna jako materiał źródłowy dla średniowiecznych Kabalistów.

Czym jest Kabała Hermetyczna?

Wiele osób które studiują Kabała nie jest Żydami. Tak bywało przez około ostatnie 500 lat. Jest bardzo trudno znaleźć odpowiednią nazwę na tą odmianę Kabały. "Nie-Żydowska" jest niedokładna, bo znane są przypadki Żydów, którzy optowali za Kabałą Hermetyczną ... Była ona również znana jako Kabała "Chrześcijańska", ale to też bardzo łatwo może wprowadzić w błąd.

Początki tej odmiany można umieścić w Średniowiecznej Italii ostatniej dekady XV wieku. Było to cudowne dziesięciolecie. W 1492 r Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. W tym samym roku Król Hiszpanii wyrzucił wszystkich Żydów z kraju pod karą śmierci, kończąc w ten sposób wieki kultury Żydowskiej w Hiszpanii. Spowodowało to wielką migrację wyrzuconych Żydów poprzez Europę. Wielu z nich zostało przyjętych przez Sułtana Turcji, który powszechnie jest znany z twierdzenia, że to Król Hiszpanii wzbogacił Turcję poprzez zubożenie swego własnego kraju.

Mniej więcej w tym samym czasie, na dworze wielkiej bankowej rodziny Medicis z Florencji, Marcelio Ficino utworzył Akademie Platońską pod patronatem Medicis i tłumaczył dzieła Platona. Pewien zbiór manuskryptów, zaginionych przez wieki i datowanych na I i II wiek naszej ery, został odkryty - był to Corpus Hermeticum, zbiór dokumentów odnoszących się do Hermesa Trimegistusa, będącego identycznym z Egipskim bogiem Thotem, bogiem mądrości. Cosimo de Medici powiedział Ficino, aby zaprzestał on tłumaczenia Platona i zabrał się za Corpus.

W tamtych czasach naprawdę wierzono, że Corpus był religią starożytnych Egipcjan, i że Hermes był kimś jak Egipski Mojżesz. Fakt, że te pisma zostały napisane znacznie później oraz, że były pod bardzo silnym wpływem filozofii neoplatońskiej wywarł taki efekt na czytelnikach z tamtych czasów, iż przekonał ich do poglądu, że filozofia grecka była oparta na jeszcze starszej Egipskiej filozofii religijnej. Miało to wielki wpływ na liberalne religijne i filozoficzne myślenie w tamtych czasach. W takich oto warunkach "przybyła" Kabała, przyniesiona częściowo przez uciekających hiszpańskich Żydów, która to została skwapliwie przyjęta jako jeszcze jedna zagubiona tradycja - wewnętrzny, wtajemniczający klucz do Biblii.

Pojawiły się dwie ważne postacie. Jedną był Giovanni Pico - Książe Mirandoli, który zlecił kilka tłumaczeń dzieł kabalistycznych i zrobił dużo aby spopularyzować Kabałę w środowisku intelektualistów tamtych czasów. Drugą postacią był Johannes Reuchlin, który nauczył się czytać po hebrajsku i głęboko zanurzył się w literaturę kabalistyczną. Należy jednak zaznaczyć, że Żydzi byli bardzo podejrzliwi co do takiego zainteresowania Kabałą, zauważając, że chrześcijańscy uczeni używali Kabały jako narzędzie do przekonania ich do przejścia na Chrześcijaństwo.

Z takiej właśnie eklektycznej mieszanki Chrześcijanizmu, Hermetyzmu, Neoplatonizmu, Kabały i Średniowiecznego humanizmu narodziła się Kabała Hermetyczna. W ciągu wieków wyewoluowała ona w wielu kierunkach, z istotnym wpływem Wolnomularstwa i Różokrzyżowców. Jednakże ciągły wpływ Żydowskiej Kabały doprowadził do tego, iż w "duchu" wszystkie te odmiany nie różnią się zbytnio od oryginału. Największą mocą Kabały jest silny element religijnego humanizmu - nie próbuje ona zdefiniować Boga ani nie definiuje tego w co każdy z nas powinien wierzyć, ale przyznaje, że pewien poziom bezpośredniego doświadczenia Boga jest możliwy i, że są praktyczne metody na osiągnięcie tego. We współczesnym świecie uporządkowanej i podzielonej na działy wiedzy, naukowego materializmu i coraz większego kulturalnego i historycznego analfabetyzmu Kabała zapewnia most pomiędzy renesansowym duchem dociekań (homo universalis - lub po hebrajsku - hakham kolel) a pojawieniem się podobnego ducha poszukiwań w naszych własnych czasach.

 

Linki o kabale

Ciąg dalszy nastąpi....

 

Oparte na "Kabbalah FAQ" napisanym przez Collin Low.

Przepraszam za dość szorstki język tej strony, ale nie mam zbyt dużo czasu aby dopracować to tłumaczenie. Po prostu piszę to co mi do głowy przychodzi.